Menu
Galeria Hajnówka
  • Start Centrum Internetowe
  • Info
  • Montaż żaluzji
Galeria Hajnówka

Najpierw działka a potem domek

Napisano dnia Wrzesień 14, 2019Wrzesień 14, 2019

Odpoczniemy nieco od kształtów i rozmiarów działek. Zanim opowiemy sobie o zaletach małych działek i wskażemy inne niż niska cena, co nie zawsze jest prawdziwym stwierdzeniem, jeżeli weźmiemy pod lupę chociażby małe działki w pobliżu Pałacu Kultury, to zanim właśnie wymienimy inne walory, pomyślmy co możemy zbudować na zakupionym terenie.

Co możemy zbudować? Dom!

Dom jednorodzinny, by mieć stryszek i kotłownię, magazyn gdzie postawimy rower i walizkę z narzędziami, by mieć salony, kuchnie, łazienki i ogród. I ogród, który sprawi, że budowa domu się opłaci, bo wózkarnię i dużą przestrzeń mają i apartamenty w centrach i na obrzeżach miast (chociaż własny kawałek zieleni na płaskim dachu apartamentowca też jest kuszący, tylko odgłosy nie te). Aranżacje łazienek zaczynamy dopiero jak nasz cały dom stoi wybudowany.

Domy jednorodzinne zwykle budujemy kupując wcześniej projekty domów parterowych. Gotowe projekty domów, których, jak widzę w internecie, wybór jest tak olbrzymi, że z łatwością można znaleźć te swoje cztery (lub więcej) wymarzone kąty. No właśnie, jest ich tak dużo, że dobór odpowiedniej dokumentacji do warunków, jakie panują na naszej działce to bułka z masłem. Ale jeżeli targani emocjami kupimy projekt domu, bo oczarował nas KR Bella od pierwszego wejrzenia lub, co częstsze, oczarował nas kosztorys budowy domu i dopiero pod ten wybrany projekt będziemy szukać działeczki, możemy się mocno rozczarować.

Szczegóły: http://woltaika.pl

Zasada jest jedna główna podstawowa – najpierw kupujemy działkę budowlaną lub rolną (tę drugą najpierw odralniamy) a dopiero potem zasiadamy wygodnie przed komputerem, wpisujemy hasło wyszukiwarka projektów domów i przeglądamy tysiące domów, domków, domeczków.

Dlaczego to takie ważne? Bo nie na każdym terenie da się wybudować każdy dom jednorodzinny.

Jeżeli mamy teren podmokły, wokół hulają tataraki i rosną osiny, urocz projekty domków, które mają piwnicę na całej długości i szerokości mogą pójść w zapomnienie. Jeżeli nasza działka jest wąska, rozległe projekty domów parterowych mogą po prostu się na niej nie zmieścić, bo przecież trzeba zachować te odległości od prawa i lewa, o czym pisałam w artykule Wąska działka – same wady.

Kolejnym aspektem przemawiającym za postawioną wyżej tezą, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zanim kupimy działkę warto do niego zajrzeć. Po pierwsze dowiemy się, cóż będzie wkrótce stało za naszym, ewentualnie naszym, płotem, bo jeżeli sala weselna na tysiąc osób proponowałabym przemyślenie raz jeszcze inwestycji. Po drugie dowiemy się czy i co możemy budować na naszej działce.

Jeżeli działka budowlana czy rolna nie jest objęta miejscowym planem, co jest bardzo częste w przypadku gruntów w Polsce, szczególnie tych nieco oddalonych od wielkich miast, musimy wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy. Warunki zabudowy, na które czeka się m.in. dwa miesiące, jeżeli mamy szczęście, dokładnie nam wytyczą charakter naszego przyszłego domu. Trzeba zacząć od tego, że domu może w ogóle nie być, jeżeli po sąsiedzku nie stoją żadne domy jednorodzinne.

Zarówno miejscowy plan jak i warunki zabudowy wskazują na lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy, czyli, jak wspomnieliśmy, mówią jakie domy jednorodzinne możemy budować.

Warto jeszcze dodać, że Prawo Budowlane określa jakie wymagania powinien spełniać projekt domu. Po pierwsze minimalna powierzchnia pod zabudowę wynosi 450 m2, a z doświadczenia architektów wnioskujemy, że optymalnym rozwiązaniem jest, gdy dom jednorodzinny zajmuje tylko 30-40% powierzchni działki (gdzieś ten nasz wymarzony ogród umieścić musimy). No i należy zwrócić uwagę, jak mówiłam, na odległości od granicy z sąsiednią działką:

4 m – budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy
3 m – budynek zwrócony ścianą bez otworów w stronę granicy.
Zanim już ruszymy i wybierzemy projekty domów idealnych na nasza działkę dodam, że ważne jest również usytuowanie domku względem stron świata. Mając działkę, wiemy jak i z której strony chcemy na nią wjeżdżać, gdzie powinny być drzwi do domu itd. Musimy znaleźć taki projekt domu, który da się umiejscowić elewacją frontową na południe. To bardzo ważne dla naszego komfortu i dla naszych oszczędności. Takie usytuowanie wpisuje się w projekt domu energooszczędnego, bo zapewnia optymalną ilość światła w zależności od funkcji pomieszczenia. Salon na ścianie południowej, sypialnia na wschodzie, kuchnia na północy obok pomieszczeń gospodarczych – rozstawienie idealne.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwa

  • Wrzesień 2019
  • Sierpień 2019
  • Czerwiec 2019
©2019 Galeria Hajnówka | Powered by SuperbThemes & WordPress